wystawa
Urok wiedzy
godziny otwarcia
miejsce
ul. św. Piotra 17
wstęp
O wystawie:
O wiedzy myślimy w kontekście wyników, analiz i odpowiedzi – rzadko w kontekście dotychczasowości, ulotności i doświadczeń. Zbudowaliśmy obraz czegoś namacalnego, wytłumaczonego i zrozumiałego, odseparowanego od systemu i innych obszarów badań. Jednak to płynność, niewiedza i natura zjawisk jest tajemnicą, którą dostrzegamy i chcemy zgłębić.
Płynność nie ma jednak wartości namacalnej, jest daleka od wydajności i cywilizacji, zatraca bowiem czas na rzecz wyrozumiałości i empatii, nie kreując natychmiastowego zysku. Jej efemeryczność otacza, przepływa, zanika i nie wraca już taka sama, rozsiewa niewytłumaczalny urok, tworząc emocjonalną więź, która od wieków nas inspiruje, jednocześnie budząc strach. Obszary lasu, będące esencją tajemniczości, Słowianie nazywali Uroczyskami – miejscami mocy, a kobietę żyjącą na granicy miedzy światem cywilizacji i natury „tą, która wie”.
Skąd dualizm słowa „urok”? Dlaczego to zarówno coś dobrego, jak i złego? Jak samodzielność i solidarność oraz wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie była postrzegana w przeszłości i jak kształtuje naszą postawę i język dziś? Kim jest Wielka Matka, Baba Jaga i skąd się wzięła zła macocha? Jak to, co ma na nas znaczący wpływ, może być ciągle pod powierzchnią?
Kuratorka Dorota Stępniak wraz z projektantką Agnieszką Bar, łącząc kruchość i trwałość szkła, jego płynność i miękkość, ale również przezroczystość, opowiedzą niezwykłą historię o mądrości, dojrzałości i relacji cywilizacji z naturą. „Urok wiedzy” to wystawa o znaczeniu kobiet, równowadze między danymi, doświadczeniem i ekosystemem. To historia o zarządzaniu zasobami, ale też ścieżka, by lepiej zrozumieć i poznać siebie, tak aby budować mądre w perspektywie czasu relacje.
Anna Rosiak, Natalia Sajewicz – tłumaczenia
Linda Parys, Tomek Spera – fotografia i film
Czapla Dekor – montaż
Content Story – produkcja
